Elektryczne hulajnogi są ważne

Dlaczego elektryczne hulajnogi są ważne? Bowiem są rewolucją na miarę pojawienia się pierwszego samochodu. Pomimo, że media donoszą o wybuchach e-hulajnóg i innych problemach z nimi związanymi to pojazdy te zdobywają kolejnych zwolenników. Zatem poniżej o rewolucji w komunikacji miejskiej, którą właśnie obserwujemy.

Elektryczne hulajnogi pojawiły się przed chwilą

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że rewolucja technologiczna dzieje się tak prędko, a elektryczne hulajnogi (e-hulajnogi) pojawiły się na rynku w ciągu niecałych dwóch lat. Jest to zatem wyjątkowa świeża innowacja w transporcie osobistym.

elektryczne hulajnogi

Duże znaczenie w popularyzacji e-hulajnóg mają wypożyczalnie. Możliwość wynajmu skuterów istnieje od 2012 roku, kiedy Scoot Networks uruchomił swoją usługę w San Francisco. Jednak boom przypada na rok 2017, a większość wypożyczalni koncentruje się właśnie w Europie. Od sierpnia 2018 r. profesjonalne usługi wynajmu działają w większości krajów europejskich.

Wypożyczalnie hulajnóg nie prosiły o zgodę

Pierwsze usługi udostępniania elektrycznego e-hulajnóg bez dokowania zaczęły być wdrażane w San Francisco, Waszyngtonie i Los Angeles pod koniec 2017 roku, a następnie rozszerzyły się na kolejne miasta w USA, a także w Europie. Innowacyjne podejście do biznesu objawiało się tym, że wypożyczalnie zamiast ubiegać się o zgodę organów nadzoru – po cichu rozmieściły skutery na chodnikach, przyjmując podejście, by najpierw narozrabiać, a potem prosić o przebaczenie. Rynek rósł agresywnie, a niektórzy nowi inwestorzy osiągnęli wycenę 1 miliarda dolarów w ciągu niespełna roku działalności. (Więcej o wypożyczalniach w Polsce)

Wypożyczalnie Lime i Bird zaprzestały działalności w mieście Austin, aby zachować zgodność z nowymi przepisami uchwalonymi przez radę miasta. Po tym gdy wypożyczalnia Bird dostała 300 000 dolarów kary za prowadzenie wypożyczalni bez licencji i z Santa Monica przeniosła się za miasto.

elektroniczna hulajnoga

Mówią, że elektroniczne hulajnogi są niebezpieczna

Podobno pierwsza ofiara śmiertelna na hulajnodze elektronicznej została odnotowana w Dallas we wrześniu 2018 roku, kiedy Jacoby Stoneking wynajął pojazd od Lime. Lekarzowi z hrabstwa Dallas zajęło dwa tygodnie, by określić, że przyczyną śmierci były urazy głowy (Stoneking nie miał na sobie kasku). Poza zepsutymi częściami do hulajnogi policja w Dallas nie znalazła na miejscu wypadku nic innego, co sugerowałoby, że w grę wchodziłby inny pojazd lub osoba. Z kolei Lime twierdził, że skuter nie był uszkodzony.

Obecnie w polskich mediach jest moda na pisanie o wypadkach na hulajnogach elektrycznych, podobnie, gdy pojawiły się pierwsze samochody. Jednak należy tu zaznaczyć, że w dużej mierze winne temu są przepisy, a właściwie ich brak. Bowiem na e-hulajnodze można jeździć wśród pieszych z dowolną prędkością i w dodatku bez kasku. Obecnie nawet dziecko może jechać pomiędzy pieszymi z prędkością 25 km/h. Więcej o tym, kto i gdzie może jeździć.

Hulajnogą do pracy i szkoły

Elektryczne hulajnogi są ważne dla wszystkich, Bowiem dzięki nim, można szybko dotrzeć do pracy, szkoły i sklepu. To duża oszczędność czasu i dbałość o środowisko naturalne. Owszem, nie jest to pojazd całkowicie pozbawiony negatywnego wpływu na naszą planetę, ale jest znacznie bardziej ekologiczny, niż samochód spalinowy.

Skutery elektryczne były w przeszłości ograniczone przez uciążliwe akumulatory lub inne gorsze konstrukcje kwasowo-ołowiowe. Postępy w technologii litowo-jonowej zapewniły mniejszą, mocniejszą i trwalszą opcję, która pomaga rozwijać wiele technologii. Być może za 10 lat pojedziemy pojazdem, którego jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić.