E-hulajnogi Lime i Hive – jaka cena, jak wypożyczyć i opinie

Wypożyczalnie Lime i Hive cieszą się sporym zainteresowaniem w naszym kraju. Niestety wiele wiadomości związanych jest z porzucaniem e-hulajnóg na ulicach. Opinie o hulajnogach elektrycznych z wypożyczalni są zazwyczaj pozytywne, ale tylko wtedy, gdy pochodzą z ust klientów, nie przechodniów.

Wypożyczalnie hulajnóg zdobywają kolejne miasta (pomału)

Niestety problemy z polskim prawem sprawiają, że rynek wypożyczalni hulajnóg rozwija się nieco wolniej, niż mógłby. Ponadto pojawił się problem ze stacjami końcowymi i punktami ładowania, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tego biznesu. Jednak największe polskie miasta mają już hulajnogi na godziny, a dwie znane marki zdobywają kolejnych fanów. Poniżej porównanie Hive i Lime, jakie mają ceny i jak wypożyczyć.

Porównanie Hive i Lime
No Wypożyczalnia Cena za 1 minutę Opłata startowa Przedpłata Jazda nocą
1 Lime 0,50 zł 3 zł Tak Tak
2 Hive 0,45 zł 2,5 zł Nie Nie

 

lime-hive
Obie wypożyczalnie funkcjonują bardzo podobnie i obie czekają na regulacje prawne.

Hive – jaka cena, jak wypożyczyć?

Zaletą wyróżniającą ofertę wypożyczalni Hive to fakt, że stanowi ona część większego systemu mobilności miejskiej. Bowiem jest to rezultat połączenia sił BMW i Daimler. W planach firmy jest zintegrowanie aplikacji obsługującej system rezerwacji z aplikacją mobilną Mytaxi. Takie rozwiązanie daje klientom możliwość szybkiego planowania trasy oraz wyboru rodzaju transportu, który będzie najbardziej odpowiadał ich potrzebom. Media donoszą, że powodzenie warszawskiego projektu wpłynie na uruchomienie systemu także w kolejnych miastach.

hulajnogi elektryczne

Tymczasem Hive działa, na razie, w Warszawie i zbiera pozytywne opinie. Wynajem pojazdu odbywa się bardzo podobnie, jak w Lime, bo do wypożyczenia hulajnogi Hive niezbędne jest zainstalowanie aplikacji dostępnej w Google Play. Apka pokazuje lokalizację pojazdów w najbliższej okolicy. Po wybraniu e-hulajnogi, odblokowujemy ją skanując kod QR i wówczas zostaje naliczona opłata startowa, która wynosi 2,5 zł. Potem rozpoczyna się naliczanie po 45 groszy za każdą minutę jazdy.

Oczywiście, by móc korzystać z usług wypożyczalni Hive, musimy podpiąć do konta kartę, z której pobierane będą opłaty. Dopiero wówczas możemy zlokalizować jedną z hulajnóg na mapie. Niestety Hive pozwala na wypożyczanie tylko w ciągu dnia, bo w nocy usługa jest niedostępna.

Warto docenić, że jedną z dostępnych opcji jest zarezerwowanie zaparkowanej hulajnogi na pół godziny, by mieć pewność, że będziemy mieli czym wrócić.

Czym jeździ się w Hive? Sprzęt w tej wypożyczalni uznawany jest za “przyzwoity standard”, bo mamy do czynienia ze znaną marką Segway ES4. Pozwala on rozwijać prędkość do 30 km/h, jednak została ona zredukowania  do 25 kilometrów na godzinę.

Jak wspomnieliśmy powyżej, każda minuta jazdy wiąże to 45 groszy, co jest nieco tańszą opcją niż Lime. Zatem przejazd 5 kilometrów z prędkością 20 km/h będzie kosztował 9,25 zł. Niestety półgodzinne jeżdżenie to 16 złotych – taniej niż u Lime, ale nadal drogo, jak na polskie portfele.

Lime – jak działa, ile kosztuje, jak wypożyczyć?

Startup Lime, po zasileniu finansowym przez Ubera i spółki córki Google’a, był wart 1,1 mld dol. Te hulajnogi nie mają stacji, a firma nie ma polskiej strony internetowej. Mają bowiem niewielki profil na Facebooku, ale klienci mają (dosyć) dobre opinie i wierzą w rozwój usługi.

Aby móc skorzystać z wypożyczalni Lime, musimy pobrać aplikację ze Sklepu Play. Podobnie, jak w Hive, po założeniu konta musimy podpiąć kartę, z której pobierane będą opłaty za przejazdy. Różnicą jest to, że możemy wpłacić zadatek z góry. Mapa dostępna w aplikacji Lime pozwala znaleźć pobliskie hulajnogi elektryczne z informacją o ich poziomie naładowania. Po wybraniu sprzętu wystarczy zeskanować kod QR, a hulajnoga zostanie dla nas odblokowana.

Użytkownicy chwalą tę wypożyczalnie za udogodnienie, dzięki któremu, w trakcie jazdy możemy robić przerwę na 30 minut, a wówczas aplikacja nie będzie naliczała opłat. W odróżnieniu, do Hive, hulajnogi można wypożyczyć również w nocy.

Dedykowana hulajnoga dla tej marki to Lime-S od Segway. Urządzenie umożliwia przejechanie 30 kilometrów z prędkością do 25 km/h, ale niektóre sprzęty mogą mieć niższe parametry. Każda minuta jazdy kosztuje 50 groszy, czyli o trochę więcej niż u konkurencji. Zaś opłata startowa to 3 zł. Zatem, przejazd pięciu kilometrów z prędkością 20 kilometrów na godzinę, będzie kosztował 10,50 zł, zaś pół godziny przyjemności to już 18 złotych.