Hulajnogi z dodatkową baterią, wymienną i stałą. Jaki zasięg?

Jeszcze kilka miesięcy temu, nikt nie spodziewał się, że tak szybko na rynku pojawią się hulajnogi z możliwością wpięcia dodatkowej baterii. Tymczasem już można kupić model z dodatkowym akumulatorem i dzięki temu cieszyć się większym zasięgiem. Poniżej o dodatkowych akumulatorach i ogólnie o zasięgu hulajnóg.

Dodatkowa bateria (akumulator) to większy zasięg?

Bez wątpienia możliwość podpięcia dodatkowej baterii to gwarancja dojechania do celu. Bowiem każdemu może zdarzyć się zapomnieć doładować swoją hulajnogę. Wówczas dojazd do pracy lub szkoły kończy się analogową jazdą. Być może to lepiej dla zdrowia, ale spóźnienie i spocona koszulka, na dobre nikomu nie wyjdą.

Przykładowo montaż dodatkowej baterii w modelu Ninebot ES1 jak i ES2 sprawia, że zasięg zwiększa się do ok 40 km/h, a prędkość do 30 km/h.

Dodatkowa bateria to zwiększenie osiągów hulajnogi lub obecność zapasowego akumulatora.

Dodatkowa bateria, stała, czy wymienna?

Bateria wymienna to nie to samo co dodatkowa. Bowiem wymienny akumulator umieszczony jest zazwyczaj w podeście hulajnogi lub w drążku kierownicy i można go łatwo wymieć. Takie rozwiązanie możliwe jest w przypadku hulajnogi Motus Scooty 8.5. Jednak większość znanych modeli ma stałą baterię, której się nie wyjmuje i mieści się ona w podeście. Z kolei bateria dodatkowa pojawiła się w modelach Ninebot i usytuowana jest na zewnątrz drążka kierowniczego.

akumulator-bateria-hulajnoga
Tutaj bateria wyjęta z podestu hulajnogi Xiaomi. Jej wymiana, to trochę bardziej skomplikowany zabieg.
dodatkowa bateria
W przypadku hulajnogi Ninebot, dodatkową baterię instaluje się w drążku kierowniczym, co jest proste i szybkie.
zmiana-baterii-hulajnodze
Motus Scooty ma wymienną baterię, którą wkłada się w drążek kierowniczy. Nie jest to jednak dodatkowa bateria.

Jaką baterię wybrać?

Na razie nie ma zbyt dużego wyboru, ale widać, że jest trend na baterie wymienne i dodatkowe. Najlepszą hulajnogą okaże się ta, która da możliwość zmiany rozładowanej baterii na nową. Taką możliwość daje Ninebot, który ma stałą baterię a drugą można sobie domontować i uzyskać lepsze osiągi. Jednak hulajnogi tej marki mają przeciętne opinie, a inne parametry techniczne pozostawiają wiele do życzenia.

Motus Scooty 8.5 Power ma baterię wymienną, więc w tym przypadku ładuję się samą baterię, a nie podłącza całą hulajnogę. To jest rewolucyjne rozwiązanie, które wyznacza nowy trend i podsumowując – przyklaskujemy podobnym pomysłom.

Ile przejadę na w pełni naładowanej baterii?

W hulajnogach elektrycznych stosuje się baterie litowo-jonowe zazwyczaj umieszczone wewnątrz podestu. Uznaje się, że są dosyć dobrze chronione przed uszkodzeniami oraz mają własną ochronę przed zwarciami i przeładowaniem. W większości nowych hulajnóg, pojazd może osiągnąć dystans 30 km przy jednym ładowaniu. Najnowsza Xiaomi PRO zapewnia zasieg do 45 km.

Wspomniane 30 km nie jest gwarantowane, bo innym parametrem wskazującym na osiągnięcie maksymalnego dystansu jest waga użytkownika i czas podróży. Więc jeśli masz do pracy pod górkę lub zaliczasz postoje na światłach, to w pełni naładowana bateria wyczerpie się w okolicach 20-25 km.