Koronawirus, a hulajnogi. Jak dezynfekować, jak odkażać?

Bez wątpienia panika związana z koronawirusem (Covid-19) przyczyni się do zwiększenia zachowań prewencyjnych, które zapobiegną zarażaniom wirusami, grzybem i bakteriami. Bowiem codziennie dotykamy przedmiotów, które na pewno nie są czyste, ale dopiero teraz zaczęliśmy się nad tym głębiej zastanawiać. Zatem przyjrzyjmy się hulajnogom elektrycznym i analogowym, które teoretycznie mogą być siedliskiem wielu zarazków w tym koronowirusa.

Ważne: Najnowsze badania wykazały, że na powierzchniach przedmiotów, w zależności od materiału i warunków, ludzkie koronawirusy mogą utrzymywać się od 3 godzin do 9 dni.

Koronawirus i dezynfekcja hulajnogi

Firmy świadczące usługi wypożyczenia hulajnogi elektrycznej na minuty są cyklicznie dezynfekowane, jednak w trakcie doby, sami musimy zadbać o ich czystość. Bowiem hulajnogi elektryczne z wypożyczalni, dotykane są przez wiele osób w dosyć krótkim odstępie czasu. Najbardziej zanieczyszczone są rączki, które są główną częścią układu sterowniczego. Oznacza to, że każda kolejna osoba korzystająca z pojazdu, zostawia na nim zabrudzenia, a w tym wirusy i bakterie.

Również własne hulajnogi podobnie, jak telefon, czy klucze są siedliskiem rozmaitych substancji, które teoretycznie mogą wywołać choroby. Zatem istotne jest, by mieć świadomość, że przed rozpoczęciem jazdy należy zdezynfekować kierownice pojazdu i wszystkie elementy klikalne.

Ostatniego czasu bardzo wiele mówi się o zagrożeniu koronawirusem i zwraca się uwagę na mnogość rzeczy, które dotykane są przez wiele osób. Oprócz hulajnóg, dotyka się przycisków sygnalizacji świetlnej przy przejściach dla pieszych, klamek, czytników kart bankomatowych, koszy w sklepach, czy domofonów. Mnogość takich przedmiotów jest tak duża, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Jednak w przypadku hulajnóg, można w prosty sposób zapobiec przenoszeniu zarazków na nasze dłonie.

Co na to największa wypożyczalnia?

“Za każdym razem, gdy hulajnoga trafia do naszego magazynu do naprawy lub do diagnozy, jest czyszczona oraz od niedawna dezynfekowana odpowiednimi środkami czystości. Dodatkowo edukujemy osoby, które ładują hulajnogi Lime (juicerów) o konieczności dezynfekcji oraz oferujemy możliwość bezpłatnego otrzymania środków do dezynfekcji. “ – odpowiada Lime.

Jak dezynfekować hulajnogę?

Opinii na temat dezynfekcji jest wiele i co róż pojawiają się nowe. Jak podaje Wprost, ludzkie koronawirusy utrzymują się na powierzchniach nieożywionych (metalowych, szklanych lub plastikowych) – nawet przez dziewięć dni. Według badań, koronawirusy można skutecznie usunąć poprzez procedury dezynfekcji za pomocą 62-71% etanolu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu.

Na polskim rynku obecne są różne gotowe produkty, które mogą być używane do odkażenia powierzchni nieożywionych, więc również elementów hulajnogi.

 • Promanum pure – etanol i izopropanol
 • Skinman Soft – izopropanol
 • Softasept N – etanol i izopropanol
 • Kodan Tinktur Forte – propanol i izopropanol
 • Leko zestaw iniekcyjny – izopropanol
 • Braunoderm – izopropanol i powidon jodu
Ważne: Na portalu Medonet, czytamy za to, że nie poleca się używania wódki do dezynfekcji, bowiem jest to alkohol o stężeniu od 30 do ponad 40 proc. Zatem czas działania takiego alkoholu, żeby zabić wirusy, przekracza jego czas parowania.

Płyn antybakteryjny można również skomponować samodzielnie. Jak czytamy na stronie TVN, do wykonania domowego płynu wystarczy zaledwie kilka składników. Potrzebny jest alkohol o stężeniu 95%, żel z aloesu, gliceryna oraz olejek z drzewa herbacianego, który posiada właściwości antybakteryjne.

Odkażanie specjalną chusteczką

koronawirus covid 19 chusteczki

Gdy jesteśmy w mieście i chcemy skorzystać z elektrycznej hulajnogi, najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnej chusteczki przeznaczonej do dezynfekcji małych powierzchni oraz rąk. Chusteczki takie są zalecane do stosowania w ochronie zdrowia, kosmetologii i w przestrzeni publicznej. Ich atutem jest krótki czas działania, gdyż dezynfekcja rąk i powierzchni następuje w 30 sekund.

Jak działają chusteczki (w ocenie producentów):

 • Prątki gruźlicy (M. terrae) 30 sek.
 • Bakterie (w tym MRSA) 30 sek.
 • Grzyby (C. albicans) 30 sek.
 • Wirus otoczkowe (HBV, HCV, HIV, Vaccinia, BVDV, Ebola, wirus grypy A, B, C, Herpes simplex) 30 sek.
 • Wirus Rota 45 sek.

Koronawirus i mycie rąk

W komunikatach WHO, zaleca się częste mycie rąk, dezynfekcję przedmiotów oraz powierzchni narażonych na skażenie drogą kropelkową, a także częstszą wymianę odzieży. Zatem myjemy ręce, a także nadgarstki i przedramienia, zaś na powierzchnie między palcowe i kciuki poświęćmy więcej czasu. Przyjmuje się, że czas dezynfekcji dłoni, nie powinien być krótszy niż 30 sekund.

Za sprawą paniki związanej z koronawirusem wzrosła świadomość, że mycie rąk jest istotne. Bowiem zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego. Nie chodzi jedynie o nowego wirusa z Wuhan, bo przez ręce przenoszone są też rotawirusy i norowirusy, gronkowiec złocisty, pałeczki Salmonella, Shigella, Escherichia coli, jaja tasiemca i owsika.