Ładowanie baterii w hulajnodze, czyli co, jak i gdzie?

Na szczęście poprawna konserwacja akumulatora hulajnogi elektrycznej jest łatwa. Wystarczy postępować zgodnie z zasadami, aby zmaksymalizować żywotność baterii i cieszyć się wieloma długimi i przyjemnymi przejażdżkami na hulajnodze. Poniżej o ładowaniu baterii litowo-jonowej.

Baterie w hulajnodze elektrycznej

Prawie wszystkie elektryczne hulajnogi wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe. Te niewielkie urządzenia, które mają tak wysoką moc, że często są używane w wojsku i przemyśle lotniczym. Są znacznie mniejsze niż akumulatory ołowiowe i są niezwykle wydajne, działając dłużej niż kiedykolwiek. Nie są one jednak niezniszczalne, więc musisz traktować swoją baterię jak ważny i skomplikowany kawałek technologii.

bateria-hulajnogi-elektrycznej
Bateria w popularnej hulajnodze elektrycznej Xiaomi Mijia

Nie wyczerpuj baterii do końca

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że baterie hulajnóg różnią się od tych w naszych telefonach. Z przyzwyczajenia łatwo jest korzystać z baterii, dopóki nie zostanie ona całkowicie wyczerpana, a następnie naładować ją całkowicie. To jednak może być szkodliwe dla akumulatora skutera elektrycznego. Dlatego wielu specjalistów uważa, że należy ładować baterię przy każdej możliwej okazji, o ile nie zabrania tego producent. Wynika to z faktu, że każdy akumulator do hulajnogi ma od 500 do 1000 cykli ładowania (w zależności od producenta). Pełny cykl ładowania wynosi 100% i aby uzyskać jak najdłuższy czas pracy baterii, zdecydowanie zalecamy utrzymywanie naładowania powyżej 50%.

Używaj tylko prawidłowych ładowarek

Baterie do skuterów elektrycznych są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niestety nie ma „jednego rozmiaru”, który pasuje do wszystkich ładowarek. Każdy akumulator do hulajnogi będzie w pełni kompatybilny tylko z markową ładowarką. Jeśli twoja ładowarka do hulajnogi zgubi się lub zostanie uszkodzona, to kuszącym jest, aby użyć dowolnej pasującej ładowarki. A to jednak może być bardzo szkodliwe dla akumulatora. Nawet jeśli wydaje się, że ładowarka działa, może nieprawidłowo ładować akumulator. Przeładowanie i niedoładowanie może na dłuższą metę spowodować nieodwracalne szkody.

Temperatura akumulatora hulajnogi

Jeśli używasz skutera elektrycznego w ekstremalnych warunkach, w rezultacie ucierpi stan akumulatora. Bowiem wysokie temperatury powodują problemy z baterią, szczególnie podczas ładowania, dlatego zawsze ładuj  ją w chłodnym, wentylowanym miejscu. Zresztą wszystkie hulajnogi elektryczne są dostarczane wraz z instrukcją obsługi, więc na pewno dowiesz się tam więcej na ten temat.

Ważna uwaga: Akumulatory litowo-jonowe mogą zapalić się, wybuchnąć lub rozszczelnić się (wyciek elektrolitu), jeśli zostaną nagrzane do zbyt wysokiej temperatury. Zatem nie należy ich przechowywać w samochodzie podczas upalnych dni.

Czy moja bateria jest dobra?

Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji nie ma powodu, dla którego akumulator hulajnogi elektrycznej nie zapewniłby optymalnej wydajności i trwałości przez lata. Jeśli hulajnoga jest uruchomiona, można przeprowadzić na niej test baterii, całkowicie ładując akumulator, a następnie jeżdżąc na hulajnodze na płaskiej powierzchni i sprawdzając, na jak długo akumulator wystarczy.

Zobacz też:
ranking samochodów elektrycznych (elektryki)

Na płaskiej powierzchni większość hulajnóg elektrycznych będzie miała zasięg około 40-50 minut. Jeśli akumulator wystarcza na mniej niż 30 minut, najprawdopodobniej jest zużyty i może wymagać wymiany. Jeśli bateria działa krócej niż 20 minut, oznacza to, że jest zużyta i należy ją wymienić. Silnie zużyte akumulatory wystarczą na 5–10 minut lub krócej.