Przewieźć hulajnogę elektryczną w pociągu, samolocie i autobusie

Hulajnogi elektryczna są coraz częściej przewożone w samolotach, pociągach i autobusach. Jednak nie wszyscy wiedzą, czy są one zwykłym bagażem (jak plecak), czy może powinniśmy uiścić za nie dodatkową opłatę. Poniżej rozwiewamy wątpliwości dotyczące przewozu hulajnóg.

pociąg samolot autobus

Przewóz hulajnogi elektrycznej w pociągu

Odnosząc się do ostatniego oświadczenia Polregio w cenie zwykłego biletu będziemy mogli przewieźć jedynie hulajnogi złożone i spakowane w pokrowiec, torbę transportową lub plecak. Prawdopodobnie takie obostrzenia będą obowiązywały u innych przewoźników.

Pociągi spod logo Polregio są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce i swoją decyzję motywują chęcią zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podróży pasażerom. Nowy regulamin ma uniemożliwić przewóz hulajnogi elektrycznej owiniętej workiem na śmieci i argumentowanie tego, że jest to dedykowany pokrowiec.

Ważna uwaga: Jeśli niemożliwym jest złożenie e-hulajnogi, zmuszeni będziemy do zakupienia biletu dla rowerów. W pociągach POLREGIO opłata wynosi 7 zł.

Obecnie nie ma oświadczenia dotyczącego przewozu hulajnóg elektrycznych u innych przewoźników. Jednak wiele osób potwierdza, że rozłożone hulajnogi traktowane są, jak rower. Przewóz rowerów jest możliwy tylko w pociągach, w których wyznaczono miejsca do ich przewozu i jest odpłatny, zaś odbywa się wyłącznie pod nadzorem podróżnego, na podstawie biletu za 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

Przewóz hulajnogi elektrycznej w samolocie

Regulacje linii lotniczych mówią wiele o przewozie roweru lub sprzętu sportowego, ale jeśli chodzi o hulajnogę, to nadal brakuje oficjalnych wytycznych. Zatem indywidualne zapytanie do konkretnych linii wydaje się najrozsądniejsze.

Wszystko rozchodzi się o rozmiar baterii. Przykładowo Federalna Administracja Lotnictwa ma konkretne wytyczne dotyczące wielkości i rodzaju baterii akumulatorów, które mogą być przewożone na pokładzie. UE i inne obszary mają bardzo podobne przepisy.

Przepisy FAA stanowią, że zezwala się na akumulatory o pojemności 100 Wh, które można przewozić w bagażu rejestrowanym i można je zabrać ze sobą. W zależności od linii lotniczej możesz wnieść urządzenie z baterią 101 do 160 Wh, musisz jednak uzyskać uprzednią zgodę.

Ważna uwaga: W związku z tym, że powyższe przepisy pochodzą z okresu “przed e-hulajnogami”, należy upewnić się, czy konkretna linia wyszła naprzeciw technologii i dopuszcza przewóz hulajnóg z większą bateria.

W przypadku rowerów, przy rejsach europejskich stosuje się system wagowy, według którego pasażer może zazwyczaj zabrać 20 kg bagażu rejestrowego (w zależności od linii). W przepisach nie jest sprecyzowana ilość sztuk, zatem można mieć jedną walizkę i osobno hulajnogę elektryczną. Łączna waga tych bagaży nie powinna przekraczać wyznaczonej wagi (zazwyczaj 20 kg).
Suma trzech wymiarów bagażu rejestrowanego: wysokość, szerokość i długość nie powinny przekraczać określonych wymiarów (zazwyczaj 158 centymetrów). Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, należy zapłacić za nadbagaż. Za rower zawsze pobierana jest dodatkowa opłata, z uwagi na duże wymiary.

Przewóz hulajnogi w autobusie

Podobnie, jak w przypadku samolotów i pociągów, każdy przewoźnik MPK ma swój regulamin. Przykładowo w niektórych miastach zadecydowano o wprowadzeniu zakazu przewozu przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym podróżnym przez uszkodzenie lub zabrudzenie ich ciała lub odzieży. Od dawna zabrania się przebywania w autobusach na łyżworolkach, wrotkach lub podobnych urządzeniach.

jaką hulajnogę kupić?

O ile powyższe zakazy mogłyby pasować w przypadku przewozu rozłożonej hulajnogi, to raczej niemożliwym jest, by ktoś zakwestionował przewóz złożonego pojazdu, który nie przekracza określonych gabarytów. Bowiem złożona e-hulajnoga jest po prostu bagażem.

Ważna uwaga: W większości autobusów MPK, dodatkowej opłacie podlega przewóz bagażu, którego suma trzech wymiarów przekracza 120 cm (długość, szerokość i wysokość).

Z kolei w autokarach (Flix, PKS, NeoBus itp.), przewóz zabranych przez pasażera rzeczy nie podlega opłacie, o ile maksymalne ich wymiary nie przekraczają następujących wielkości:

  • dla rzeczy nieforemnych 90 x 75 x 40 (cm);
  • dla rzeczy podłużnych 12 x 12 x 220 (cm);
  • dla rzeczy płaskich 100 x 90 x 10 (cm);
  • dla instrumentów muzycznych 130 x 70 x 50 (cm).

Pociągiem, samolotem, czy autobusem?

Czym najłatwiej przewieźć hulajnogę elektryczną? Bez wątpienia najlepiej przewieźć ją własnym samochodem, ale w przypadku dalekich podróży jesteśmy zdani na łaskę linii lotniczych. I właśnie samolotem przewieziemy e-hulajnogę najdrożej,bo jak wiadomo linie lubią naliczać dodatkowe opłaty za wszystko, co nie jest powietrzem. W przypadku autobusów nie powinniśmy mieć większych problemów, o ile złożymy hulajnogę. W pociągu również radzimy złożyć swój pojazd, by był traktowany, jako walizka.

Lekkie i małe hulajnogi elektryczne? Zobacz jakie>
Każda linia ma inny regulamin i przed zakupem biletu należy skontaktować się z obsługą klienta. Jak już wspomnieliśmy, wszyscy przewoźnicy starają się dostosować do realiów i zmieniają regulaminy. Więc jeśli dzisiaj jest zakaz przewozu hulajnogi elektrycznej, to za miesiąc sytuacja może być zupełnie odwrotna. W przypadku zmian w przewozach hulajnóg, poinformujemy o tym na tej stronie.