Wybuchła hulajnoga elektryczna – czy hulajnogi często wybuchają?

Super Express podaje, że chwile grozy przeżyli mieszkańcy bloku w Gocławiu, którzy we wtorek (25.06.19) wieczorem usłyszeli olbrzymi huk. Akcja straży pożarnej trwała ponad godzinę. Okazało się, że wybuchła hulajnoga elektryczna, a do eksplozji doszło około godziny 21.

Aktualizacja: Pożar w siedzibie Dropbox (16.08.2019) ⇩

Wybuchła hulajnoga elektryczna

Strażacy przyjechali na miejsce zdarzenia już po kilku minutach. Podobno wysłano cztery zastępy, ale po przybyciu okazało się, że właściciel hulajnogi sam opanował pożar. Ze wstępnych oględzin wynika, że do wybuchu doszło na skutek spalenia akumulatora hulajnogi, która znajdowała się na balkonie na 3 piętrze budynku.

wybuch-hulajnoga
Na szczęście rzadko słyszy się o wybuchających hulajnogach.

Na szczęście nikomu nic się nie stało i nie była konieczna ewakuacja mieszkańców. Przeprowadzono rutynowe czynności takie jak oddymienie mieszkania i klatki schodowej. Teraz sprawę zbada policja, ale świadkowie zdarzenia twierdzą, że wybuch nastąpił podczas ładowania hulajnogi.

Co wybuchło w hulajnodze?

Eksplozje z udziałem hulajnóg zdarzają się wyjątkowo rzadko. W powyższym przypadku podobno zawinił akumulator. Nie wiadomo, jakiej marki była hulajnoga i czy ładowanie następowało zgodnie z zasadami użytkowania. Wiadomo, że wybuch nie spowodował zniszczeń i nie ma osób poszkodowanych.

Wiele osób domniemuje, że przyczyny pożarów mogą być różne. Są to usterki mechaniczne oraz używanie nieodpowiednich ładowarek. Zwraca się też uwagę na przegrzanie się baterii po wystawieniu na promienie słoneczne.

Czy hulajnogi elektryczne wybuchają?

Bez wątpienia, takie sytuacje będą się zdarzały, podobnie, jak wybuchające samochody, ale nie oznacza to, że e-hulajnogi są szczególnie niebezpieczne. Niektórzy obawiają się, że ich hulajnoga może eksplodować. Jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku wybuchów elektronicznych papierosów. 

Istotne jest, by ładowanie sprzętu przeprowadzać w miejscach oddalonych od ludzi.

Poniżej filmik z innego wypadku, gdzie wybuchła hulajnoga. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Aktualizacja: Pożar w siedzibie Dropbox

Znana firma internetowa Dropbox musiała ewakuować pracowników swojej siedziby w San Francisco. Jak podają media elektryczna hulajnoga wniesiona do budynku spowodowała pożar. Oddział straży pożarnej potwierdził doniesienia o ewakuacji budynku, gdzie mieści się główna siedziba firmy Dropbox. Podobno urządzenie wybuchło i zapaliło się około godziny 14:45 czasu lokalnego, a po dwóch godzinach wydano pozwolenie na powtórne wejście do budynku.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, a na zdjęciu opublikowanym w mediach społecznościowych widać elektryczną hulajnogę Verge Tianrun R3 dostępną za około 250 dolarów. Media informują, że już wcześniej dochodziło do eksplozji i pożarów modeli tego typu. Przypuszcza się, że powodem są duże łatwopalne baterie litowo-jonowe zastosowane w tej hulajnodze. W Polsce ten model nie jest sprzedawany w sklepach.

wybuch hulajnogi
W Sopocie na chodniku zapaliła się elektroniczna hulajnoga. Nie ma osób poszkodowanych.

20 sierpnia 2019 w Sopocie, zaparkowana hulajnoga po prostu zapaliła się na środku chodnika. Okazuje się, że to prawdopodobnie wina baterii i że to nie pierwszy taki przypadek. Jak podaje TVN24, strażacy nie będą ustalali przyczyn tego pożaru, ale potwierdzają, że jego powodów może być kilka.