Olsztyn i elektryczne hulajnogi – wypożyczalnie, ceny i opinie

W Olsztynie od paru dobrych lat działa system roweru miejskiego. Wielu mieszkańców upomina się jednak o wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych. Czy Olsztyn pójdzie w ślady Warszawy, Gdańska i Łodzi?

Olsztyn chce wypożyczalni hulajnóg elektrycznych!

Największe miasta w Polsce poszły odo przodu i wprowadziły już elektryczne hulajnogi. Jednak sceptycy twierdzą, że w Olsztynie wszystko zdarza się później. Czy w tym przypadku Olsztyniacy będą musieli również czekać kilka lat?

Portal Olsztyn.wm.pl skontaktował się w tej sprawie z przedstawicielem Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Jak się okazało, niewykluczone, że usługa hulajnogi elektrycznej pojawi się również w Olsztynie, ale nie padł żaden konkretny termin.

“Obecnie trwają rozmowy na temat możliwości, kosztów, ale przede wszystkim ewentualnych korzyści płynących z wprowadzenia miejskiej hulajnogi elektrycznej. Nie zapadły jednak żadne wiążące decyzje” — powiedział w rozmowie z nami rzecznik prasowy ZDZiT-u.

W Olsztynie nadal inwestują w rowery

Rower to nie tylko środek transportu, ale również doskonały przyrząd do ćwiczeń. Być może dlatego w Olsztynie, od początku miesiąca maja można korzystać ze stu rowerów miejskich. To dopiero niecała połowa jednośladów, która została rozstawiona w mieście. Docelowo system ma liczyć ponad 200 rowerów, zaś część z nich zostanie wyposażana w foteliki dla dzieci.

To, jaka będzie cena za wypożyczenie hulajnogi, nie jest tajemnicą. Bo wszędzie obowiązuje ta sama stawka, czyli 50 groszy za minutę jazdy i 2,5 zł za uruchomienie pojazdu.

olsztyn
Ponoć w drugiej połowie 2019 roku, swoje stacje uruchomi wypożyczalnia hulajnóg Hive lub Lime.

Więcej rowerów

Oprócz tego, w tym roku system zostanie wzbogacony o kolejne stacje, które mają zostać ustawione m.in. w centrum, na Zatorzu i na osiedlu Zacisze. Tegoroczną nowością roweru miejskiego ma być wprowadzenie wirtualnych stacji.

Lime planuje kolejne wypożyczalnie

Obecne w innych polskich miastach wypożyczalnie należą do europejskich koncernów, które chętnie inwestują w swoje kolejne stacje w kolejnych. Wielu spekulantów twierdzi, że wypożyczalnia Lime ma na najszybszą ekspansję i być może zawalczy również o Olsztyn.

Lime to amerykański start-up, który obecnie jest wyceniany na 2,5 mld dol. Firma jest tzw. jednorożcem i ambicje w Polsce ma ogromne.

„Chcielibyśmy być w każdym dużym mieście” – przyznają jej przedstawiciele. Rozmawiamy z kolejnymi miastami, ale nie chcemy deklarować, gdzie będziemy w przyszłości.”

Olsztyn to spore miasto

Według danych GUS na dzień 31 grudnia 2017 populacja Olsztyna wynosiła 173 125 mieszkańców. Więc bez wątpienia Olsztyn potrzebuje wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. Przykładowo komunikacja miejska obsługuje obecnie 36 linii autobusowych o łącznej długości ok. 400 km. Wśród nich są 23 linie normalne, 5 linii dowozowych do tramwaju, 6 linii okresowych oraz 2 linie nocne. Olsztyński tabor liczy 163 pojazdów. Wszystkie linie koordynowane są przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Olsztynie, a głównym przewoźnikiem na terenie miasta jest MPK Olsztyn, na stanie którego znajduje się 163 autobusów oraz 15 tramwajów.

Opinie mieszkańców Olsztyna

Mieszkańcy Olsztyna wypowiedzieli się na temat pomysłu uruchomienia wypożyczalni. Poniższe komentarze pochodzą z portalu Olsztyn.wm.pl.

“Ciekawe czy olsztynianie są gotowi na takie nowości. Rowery już niszczono, wrzucano do rzeki itd, w hulajnoga łatwiej się rzuca przecież. Do tego kultura jazdy taka hulajnoga jeśli będzie przypominała jazdę naszych kierowców to strach iść chodnikiem.”

“Ignoranci – które polskie miasto ma własny, dotowany system hulajnóg “miejskich”? W każdym przypadku, czy to lime, hive czy czegokolwiek innego są to prywatne przedsięwzięcia, za prywatny hajs. Będą tam, gdzie będą widzieli interes.”